Karel Plíhal – Jako Cool v plotě

„Teráriem varan de/ na rande.“ Podobnými veršíky zpestřuje svá hudební vystoupení známý olomoucký písničkář Karel Plíhal (* 1958). Oblíbené říkanky, zapisované vděčnými návštěvníky koncertů, kolují léta po internetu, každý „nový kousek“ se okamžitě objeví na některém z diskusních fór. Sám autor je umístil i na své oficiální internetové adrese www.karelplihal.cz.

A nyní konečně vycházejí v tištěné podobě, doprovázené dvaatřiceti nezaměnitelnými ilustracemi mistra němého humoru Miroslava Bartáka. Ty zároveň fungují i jako samostatné vtipy v jakémsi druhém plánu. Na obrázku vedle výše uvedené říkanky pozoruje zvědavý tatínek s malou dcerou skrz sklo terária varana s pugétem myší, nervozně pokukujícího po hodinkách. Hravě lehké dvojverší tak dostává zcela nový rozměr.

V jedné ze svých raných písniček Karel Plíhal zpívá: „Pojďme si hrát se slůvky/ a kreslit jimi malůvky“ a celá sbírka je vlastně plná takového pohrávání s bohatostí slov a rýmy („Japonec je také/ pako/ pokapal si saké/ sako“). Svojí poetikou dokazuje, že je důstojným nástupcem Jiřího Suchého či Emanuela Frynty. Už sám název Jako Cool v plotě proměňuje vousatý Jakešův výrok v dráždivou slovní hříčku, vyvolávající úsměv. Sem tam se mihne i filozoficky pojatý aforismus („… Takže ženská je vlastně chlap/ ve výkonu trestu“) či poezie naladěná na osobnější notu („Hlavou mi táhne mrak z olova,/ obrovský mrak jménem plumbum,/ můj život je notová osnova,/ základní rytmus je bum, bum…“).

Na velkoryse pojaté knížce, tištěné na silnějším nelesknoucím se papíru v příjemně čisté grafické úpravě Štěpána Bartáka, lze poznat úctu, jakou její autor ke knihám chová. Pokud u Plíhala stále platí, že co slovo, to perla, představuje Jako Cool v plotě přímo pohádkově naplněnou truhlu.

(lidovky.cz, 23.12.2006)