Písničkář Karel Plíhal z té lepší (oficiální) stránky. Desky, fotky, texty, tabulatury, písničky, klipy, otázky a odpovědi, kontakty.

www.karelplihal.cz

Karel Plíhal nahrává novou desku. Po dvanácti letech

Introvertní a asi nejpoetičtější tuzemský písničkář Karel Plíhal v těchto dnech začal nahrávat své nové album. Zařadil na něj skladby z posledních tří let a pod názvem Vzduchoprázdniny ho vydá 1. září.

Karel Plíhal se už na domácí hudební scéně pohybuje sólově přes třicet let. Není tak masově oblíbený jako Jan Nedvěd či Jaromír Nohavica, ale originalitou poetiky, instrumentálními schopnostmi i fantazií je často nechává za sebou. Nové nahrávky vypouští s rozvahou a je znám svým perfekcionismem. Zatím poslední autorskou desku Kluziště vydal v roce 2000, pak se několik let věnoval projektu alba "kainarovských" písní Nebe počká a v poslední době o sobě nedal moc vědět.

Jako pro autora je pro Plíhala příznačné neustálé hudební hledačství, a zároveň určitá uzavřenost, se kterou působí stále až roztomile nesměle a roztržitě. Jeho příznivci oceňují i obrovský klid a pozitivní energii, která mu nikdy nechyběla. Postupem času přešel z akustické kytary na elektrickou, začal používat nejrůznější efekty a jeho tvorba tak dostala punc nadčasovosti i vícegenerační srozumitelnosti, se kterou se dnes už pohybuje mezi žánry.

Nová porce písniček bude teprve sedmým řadovým albem a prvním titulem od roku 2005, kdy vyšly koncertní kolekce Karel Plíhal v Olomouci a Karel Plíhal v Telči. O rok později byla také vydána veleúspěšná kniha Jako cool v plotě, sebrané říkanky a průpovídky, kterými autor na koncertech odděloval jednotlivé písně.

Podobně jako v minulosti bude i nové album obsahovat především písničkové miniatury, kterých by se na desce mělo objevit 22, a stejně tak se písničkář ani tentokrát nepustil do politických protestsongů; naopak nebudou chybět jeho pověstné bajky o zvířátkách — Velbloud, Kuře nebo Slon se dostali i do názvů. Díky prázdninovému nahrávání se fanoušci Plíhala příliš nedočkají na koncertech, ale o to víc jim to slibuje vynahradit od září, po vydání novinky.

Antonín Kocábek

(TÝDEN, 19.6.2012)

zpátky na Vzduchoprázdniny